Strony z darmowymi czcionkami

19 października 2017 | Design, Grafika | 1 komentarz

Pomimo ciągłego upraszczania przekazu, nacisku na wideo i obrazy, tekst nadal jest najważniejszym elementem designu informacyjnego. Spójrzmy na najlepsze strony z darmowymi czcionkami.

Porównajmy cztery najpopularniejsze serwisy pod względem ich przydatności dla zwykłego użytkownika jak również dla doświadczonego projektanta. Kryteria oceny to m.in. ilość dostępnych czcionek, prostota użytkowania serwisu oraz funkcje dodatkowe. Zaczynamy od najlepszego serwisu.

Na pierwszym miejscu mojego zestawienia ląduje portal z wiewiórką – Font Squirrel. Może nie jest to portal tak przejrzysty w obsłudze jak drugie miejsce na mojej liście, jednak swoją funkcjonalnością zdecydowanie pokonuje konkurencję. Do głównych zalet należy pewność, że wszelkie czcionki są darmowe do komercyjnego nawet wykorzystania, nie musimy się więc martwić o ich pochodzenie, wszystkie zostały sprawdzone przez załogę serwisu.

Bardzo łatwo można sprawdzić, czy czcionka, którą wybraliśmy jest dostępna ze specjalnymi znakami językowymi (np. polskie znaki diakrytyczne). Polecam również wypróbować funkcję wyszukiwania czcionki po obrazach – działa zaskakująco dobrze, szczególnie gdy chcemy znaleźć darmowy zamiennik komercyjnych fontów.

Na drugim miejscu mojego zestawienia znajduje się portal giganta technologicznego – Google Fonts. W chwili publikowania tego artykułu agreguje on ponad 800 różnych czcionek. Na plus przede wszystkim interfejs, jest bardzo przejrzysty. Do wyboru mamy tylko kilka kryteriów filtrowania, co spodoba się osobom niezaznajomionym szczegółowo z tematem. Przydatna jest również opcja sprawdzania jak wygląda czcionka „na żywo”. Nie musimy bowiem przeładowywać strony, możemy pisać tekst w polach prezentacji.

Z minusów mogę wymienić fakt braku pola Polski w językach. Szukając polskich znaków należy wybrać Latin Extended. Oraz duży minus jeśli chcemy używać czcionki poza stroną internetową. Na stronie nie ma guzika pobierz, jest tylko narzędzie do zagnieżdżania w kodzie strony. Więc czcionkę, która nam się spodobała, musimy pobrać z innego serwisu.

Ostatnią stroną na podium mojego zestawienia jest Fonts2U. Chwali się ona „największą ilością dostępnych darmowych czcionek w internecie”. Patrząc na ich ilość na stronie można uznać to za prawdziwe stwierdzenie, jest ich bowiem prawie 70.000. Interfejs użytkownika nie jest tak intuicyjny jak u konkurencji, kategorie są porozrzucane i ciężko znaleźć coś konkretnego. Jednak jeśli potrzebujecie czcionki, której nie ma nigdzie indziej – Fonts2U jest dla Was.

Pozostałe adresy, które mogą się przydać to:

Na tym kończy się moje krótkie zestawienie, pozostaje mi tylko zadać pytanie: jakich stron z czcionkami Wy używacie?

Osoby i firmy zainteresowane współpracą - grafiką, stronami internetowymi bądź identyfikacją graficzną - zapraszam na stronę główną www.olympian.pl lub kontakt olympian_pl@outlook.com.